JPK na żądanie

Okresowe raportowanie JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego) związanego z ewidencją VAT stało się dla podatników rutyną. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy JPK trzeba przekazać organom skarbowym na wyraźne żądanie.

Zamów wersję demo

Jak to działa?

Co to jest JPK na żądanie?

Jednolity Plik Kontrolny to zbiór informacji na temat operacji gospodarczych generowany z systemów informatycznych danego przedsiębiorstwa. Jego układ, oparty na schemacie XML, zapewnia łatwe przekazywanie i przetwarzanie informacji. JPK zawiera informacje o operacjach gospodarczych przeprowadzonych w danym okresie.

Warto zaznaczyć, że proces przygotowania plików można zautomatyzować. W jaki sposób? Pomocna będzie aplikacja od ALTOstratus.

 

Generator JPK na żądanie – szybkie tworzenie bezbłędnych plików

W ALTOstratus stworzyliśmy moduły wspierające działanie funkcji podatkowej w przedsiębiorstwach. Jednym z nich jest generator JPK na żądanie. Umożliwia on tworzenie Jednolitych Plików Kontrolnych niezbędnych podczas kontroli z urzędu skarbowego.

Nasze oprogramowanie przygotuje:

  • JPK_FA – dla faktur;
  • JPK_KR – dla ksiąg rachunkowych;
  • JPK_MAG – dla dokumentów magazynowych;
  •  JPK_WB – dla wyciągów bankowych.

Pliki wstępnie przygotowuje się w popularnych arkuszach kalkulacyjnych. Następnie przesyła się je do systemu ALTOstratus, który automatycznie generuje odpowiedni JPK. Po chwili dokument jest gotowy, aby przekazać go urzędowi skarbowemu.

Zalety programu

Automatyzacja powtarzalnych procesów w firmie przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka błędu to główne zalety generatora. Narzędzie pomaga w ten sposób ograniczyć koszty działu finansowo-księgowego i uwolnić potencjał pracowników, który przyda się w realizacji bardziej ambitnych zadań.

 

Dlaczego warto korzystać z generatora JPK na żądanie:

  • nie wymaga wdrażania ani łączenia z systemami finansowo-księgowymi;
  • nie potrzebuje konfiguracji, co zapewnia użytkownikom pełną kontrolę nad kształtem i treścią przekazywanych danych;
  • w otrzymanych JPK znajdują się wyłączne dane wprowadzone przez użytkownika;
  • system ALTOstratus wstrzymuje generowanie pliku, gdy pojawiają się w nim błędy – dzięki temu nie ma ryzyka, że powstanie plik, którego nie będzie można przesłać US;
  • w kilka sekund generuje plik XML, co zapewnia możliwość szybkiej korekty ewentualnych błędów.

Jeśli organ podatkowy zażąda pliku JPK, firma ma trzy dni na jego przekazanie. Generator wykona to zadanie znacznie szybciej, a dodatkowo zmniejszy ryzyko błędów, poprawiając bezpieczeństwo podatkowe przedsiębiorstwa. W ALTOstratus mamy także inne narzędzia, które wpływają na efektywność pracy firmy w obszarze księgowości i finansów. Wypróbuj je bezpłatnie!

Masz pytania?

Tobiasz Dolny

Partner & Doradca Podatkowy +48 22 652 27 51

Wypełnij formularz
i uzyskaj dostęp

*Przesyłając zgłoszenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności

Inne pomocne programy

Zapraszamy do zapoznania się z narzędziami i aplikacjami, które wspierają naszych Klientów w ich codziennej działalności:

Dowiedz się więcej!

JPK Tester

JPK Tester

Generator JPK_V7

Generator JPK_V7

Generator JPK Zerowych

Generator JPK Zerowych

Biała Lista

Biała Lista

VAT-UE

VAT-UE

Generator e-SF

Generator e-SF

Walidator XML

Walidator XML